Bezpieczne dłonie to precyzja i komfort pracy

Urazy są bardzo powszechne w wielu zawodach. Różni je najczęściej ich charakter, który może mieć najczęściej charakter mechanizmy lub chemiczny. Powstają one od uderzenia, cięcia, zmiażdżenia lub oparzeń, w tym i na skutek działania kwasów. Należy jednocześnie zauważyć, że wpływ niskich i wysokich temperatur również mogą uszkodzić ciało a tym samym narazić osobę, pracownika na niebezpieczeństwo. W efekcie tworzy się zarówno przepisy mające za zadanie zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia takich zdarzeń. Równolegle wyposaża się zatrudnione osoby w odpowiednio dostosowaną i dobrana odzież lub inne dodatki, chroniące ich zdrowie oraz życie.

Na szczególną uwagę zasługują tu rękawice. Już pod kątem samego ich wyglądu można wyróżnić je za sprawą możliwości i sprawności manualnych. Duża w tym rola ilości palców. Dla większej precyzji najlepsze są rękawice generalnie cienki, dobrze przylegające do dłoni. Dzięki temu można swobodnie chwytać narzędzia, przedmioty i swobodnie nimi manipulować. Ma to jednak pewną wadę. Problem tkwi głównie w tym, że cienkie rękawice i rękawiczki nie zapewniają należytej ochrony przed urazami. Dotyczy to zarówno to głównie tych bardziej poważnych. Cienkie rękawiczki można naleźć na wyposażeniu sklepów, gabinetów lekarskich, szpitali i wszędzie tam, gdzie kluczowa jest precyzja oraz dokładność. Tym samym wykorzystuje się je w przypadku kontaktu z antykami, cennymi przedmiotami, biżuterią a nawet w pracy zegarmistrza. Jednak nawet w ich przypadku różnica wiąże się z ich budową i wykorzystanymi materiałami. Obok rozmaitych folii i latexu, można znaleźć rękawice wykorzystujące gumę a nawet bawełnę. Dzięki temu można znaleźć dla nich najlepsze zastosowanie.

Grubsze rękawice, zapewniają większą ochronę, jednak za cenę precyzji. Odpowiednia ochrona pozwala wówczas na kontakt z maszynami i urządzeniami, które mogą spowodować poważne urazy. Najczęściej rękawice są wówczas grubsze, dzięki czemu znacznie trudniej jest je przeciąć lub przebić. Jest to ważne, jeżeli tylko przyjrzymy się pracy mechanika, pracownika na budowie lub w fabryce. Oprócz urazów mechanicznych, rękawice mogą chronić i przed czynnikami w postaci wysokich temperatur oraz elektryczności. Można tu znaleźć rękawice pozbawione palców, bądź też takie, które oferują miejsce na dwa lub trzy palce. W każdym z tych przypadków są one odpowiednie dla danego zawodu i branży. Jeżeli brać pod uwagę materiały, to najczęściej występują tu różne gatunki skóry, jak i łączenie ich kilku rodzajów oraz wzmacnianie nicią kelarową i piankami.

Rękawice są powszechnie wykorzystywanie ma za zadanie chronić dłoń. W wielu przypadkach i czynnościach to one są narażane w pierwszej kolejności i to je należy ochronić. Dotyczy to głównie zadań związanych z precyzją.